Informacja Turystyczna Wyszków
Zadzwoń: 507 808 867 

Aktualności

Przypominamy o wystawie o burmistrzu Wolskim

Data umieszczenia: 13.04.2018 r., godz. 12.18
Przypominamy, iż w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie od 8 lutego oglądać można wystawę o ostatnim przedwojennym burmistrzu Wyszkowa, Stanisławie Wolskim. Uhonorowany on został m.in. medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Zdjęcie nie może być wyświetlone, sprawdź swoją przeglądarkę

Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa od 1931 roku do 1939 roku. Po wybuchu wojny odmówił współpracy z Niemcami i podczas okupacji niemieckiej pracował z rodziną jako ogrodnik w wydzierżawionym ogrodzie w Wyszkowie. Wraz z żoną, Wincentyną uratowali z wojennego pogromu dwie żydowskie dziewczynki, córki wyszkowskiego Żyda nazwiskiem Rubinowicz, za co odznaczeni zostali Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jedna z uratowanych wówczas dziewczynek żyje i mieszka w Izraelu. W ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, ale także za wybitne zasługi w obronie godności i człowieczeństwa pośmiertnie odznaczył Stanisława i Wincentynę Wolskich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Stanisław Wolski miał opinię znakomitego samorządowca, fachowego i oddanego swojej pracy. W 1938 roku odznaczony został przez prezydenta Ignacego Mościckiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był piłsudczykiem, działaczem społecznym, patriotą, odznaczony odznaką honorową XIII Pułku Piechoty. Uważany był za dobrego, uczciwego i szlachetnego człowieka wielkiej odwagi - niewątpliwie wymagało jej ukrywanie podczas okupacji dwóch żydowskich dziewczynek. Syn Stanisława Wolskiego, Bolesław Wolski jest Honorowym Obywatelem Wyszkowa, niestety już nieżyjącym.

Stanisław Wolski urodził się w 1898 roku w Cudnowie na Wołyniu. Zanim w 1931 roku został wybrany burmistrzem Wyszkowa, pracował m.in. jako kierownik Państwowego Tartaku w Wyszkowie i Dalekim. W 1945 roku otrzymał delegację do Bartoszyc, gdzie był pierwszym burmistrzem tego miasta. Niestety, wojna i okupacja odcisnęły silne piętno na jego zdrowiu i 23 października 1945 r. Stanisław Wolski zmarł.

Unia Europejska

Unia Europejska

Projekt "Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków", współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.