Informacja Turystyczna Wyszków
Zadzwoń: 507 808 867 

Wyszków dziś

Foto

Plebania kośioła św. Idziego - tu reyzdowali Marchlewski, Kon i Dzierżyński w 1920 roku, gdy bolszewicy nacierali na Warszawę
fot. Jerzy Mąkowski

Wyszków obecny to dynamicznie rozwijające się miasto, które każdego roku coraz bardziej piękniej, zachowując urok i sielskość niewielkiego miasteczka. W jego starszych i nowszych osiedlach są wkomponowane place zabaw, drzewa i wiele zielni. Miasto posiada też bogatą strukturę sportowo – rekreacyjną; nowoczesny basen, hale sportowe, boiska z nowoczesną sztuczną nawierzchnią. Jako siedziba gminy i powiatu w Wyszkowie funkcjonują niezbędne instytucje i urzędy. Oprócz szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, od wielu lat działa też szkoła wyższa - Fila Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Swą funkcję kulturalną z powodzeniem pełni Miejsko-Gminna Biblioteka, gdzie można zapoznać się nie tylko z literaturą piękną, ale też wziąć udział w wielu spotkaniach z autorami książek, wernisażach, koncertach i projekcjach filmów. Warty uwagi jest jej dział zajmujący się zbieraniem pamiątek i gromadzeniem wiedzy z dziejów miasta i regionu.

Obok instytucji tj. Urząd Skarbowy, Sąd Rejonowy, Komendy Policji i Urzędu Pracy, prawie od początku XX w. funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, przy której działa świetna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, występująca z wielkim powodzeniem nawet zagranicą.

Foto

Stary most drogowy na Bugu w Wyszkowie
fot. Jerzy Mąkowski

Prowadzeniem działalności kulturalnej w Wyszkowie oprócz biblioteki zajmuje się Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, który organizuje wiele imprez kierując je dla osób i grup w różnym wieku, organizując widowiska taneczne, koncerty, spektakle teatralne, występy kabaretowe, wystawy plastyczne, seanse filmowe, prelekcje tematyczne, a również wyprawy survivalowe, wycieczki krajoznawcze, piesze i rowerowe, spływy kajakowe, rejsy żeglarskie i wyprawy górskie. Ośrodek prowadzi wiele kół zainteresowań i jest mentorem zespołów tanecznych, muzycznych i śpiewaczych. Bardzo ciekawie zajęcia prowadzi koło plastyczne, inspirując i dając swym wychowankom solidne podstawy dla dalszego rozwoju swych zainteresowań.

W działalności ośrodka szczególne miejsce zajmuje Rewia Dziecięca „Sylaba”, która od czasu powstania w 1984 r. wystąpiła na tysiącach koncertów w kraju i zagranicą, w radiu i w telewizji, wydała wiele płyt i zdobyła mnóstwo trofeów i nagród. Obok premier „Sylaby” tradycją stał się „Deptak Taneczny” - widowisko muzyczno – taneczne, w którym co roku biorą udział uczestnicy zajęć tanecznych i wokalnych ośrodka.

Po dziewczętach z „Sylaby” do najbardziej utytułowanych należą pary taneczne, które tworzą osoby sprawne i tańczące na wózkach inwalidzkich z Klubu Tańca Integracyjnego „Inter-Gracja”, zdobywcy licznych trofeów na mistrzostwach Polski, Europy, a nawet świata.

Foto

Pomnik C.K. Norwida w Parku Miejskim im. Karola Ferdynanda Wazy
fot. Jerzy Mąkowski

Kulturę ludową różnych regionów Polski a szczególnie regionalną kulturę kurpiowską Puszczy Białej propaguje Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, obecnie działający przy szkole w Leszczydole Nowinach. Zespół wielokrotnie, zdobywając uznanie, występował w kraju i zagranicą... itd.

Szczególną oazą zieleni i spokoju można znaleźć w Parku Miejskim im. Karola Ferdynanda Wazy, przylegającym do nadbużańskiej skarpy. Stare drzewa, urocze alejki zachęcają do spacerów i odpoczynku, szczególnie rodziców z małymi dziećmi. W parku odbywają się różnorodne imprezy kulturalne.

Piękno Bugu można podziwiać z tarasu widokowego położonego obok mostu drogowego, ale by odkryć więcej jego tajemnic, należy wypłynąć na rzekę łódką lub kajakiem, korzystając z oferty wielu znajdujących się w okolicy wypożyczalni.

Krajobrazy i przyroda tej jednej z ostatnich w Europie, dużej, ale nieuregulowanej, płynącej swobodnie, szerokimi zakolami rzeki - może zachwycić każdego. Bug obfituje też w ryby, co potwierdzają swymi opowieściami i trofeami wędkarze. Latem otwierane jest kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na miejskiej plaży można się opalać, budować zamki z pisaku i pograć w siatkówkę.

W okolicy jest wiele niezwykłych miejsc, do których można dotrzeć wędrując pieszo albo rowerem – samodzielnie lub w zorganizowanych grupach prowadzonych przez wyszkowskich przewodników. Wędrując wzdłuż brzegu rzeki przez łęgi, wśród starorzeczy, wodnych oczek można dotrzeć do ukrytego wśród olch, tajemniczego Jeziorka Głusza, by przypomnieć sobie legendę o zatopionym kościele, wystraszyć liska i poobserwować żeremia bobrów. Idąc, wśród zaniepokojonych czajek, drugą stroną rzeki warto dotrzeć na Kółko, by tam wśród wierzb, topoli, sosen i dębów wysłuchać porannego koncertu ptaków. Idąc dalej, przez Suwiec można dotrzeć do Kamieńczyka, podziwiając po drodze; guzowate, rozcapierzone sokory - czarne topole i odwiedzić muzeum Henryka Słowikowskiego, by wraz z gawędami właściciela przenieść się w czasy flisaków i oryli. Czasy te upamiętnia stojący na rynku kamienny pomnik flisaka. Jeszcze dalej, już za Liwcem, rozciągają się; rozkwiecone i pachnące ziołami podmokłe łąki Rafy, rozłożone wśród ukrytych w kępach drzew i wiklinowych zaroślach starorzeczy.

Foto

Pływalnia "Błękitna" na osiedlu Polonez
fot. Jerzy Mąkowski

Wędrujących w dół rzeki zainteresują wielkie, stare jałowce, sosny i kuśtyry wierzb oraz podmywany brzeg uroczyska Kaleń. Równie ciekawe są, leżące po drugiej, prawej stronie rzeki, okolice Rybna i Gulczewa. W Gulczewie przez prawie 30 lat mieszkał; wybitny malarz i patriota – profesor Ludwik Maciąg.

Wiosną i latem, wspaniale wędruje się polnymi drogami, wśród lekko pofałdowanej szachownicy łąk i pól, miedzy łanami zbóż, bogato upstrzonych polnymi kwiatami. Przestrzeń pól jest urozmaicona sosnowymi laskami i zagajnikami. Drogi obsadzone starymi wierzbami – podkreślają romantyzm, nostalgicznego pejzażu Mazowsza. Rolniczy charakter okolic podkreślają uroczyście obchodzone dożynki.

O każdej porze roku wrażeń mogą dostarczyć bory i lasy Puszczy Białej i Puszczy Kamienieckiej. Ich uroczyska kryją wiele zwierząt z łosiem i jeleniami na czele. Nie brakuje tu lisów, dzików i saren. Wiosną, z głębi mateczników Fidestu słychać fanfary żurawi. Gnieździ się tu hajstra – bocian czarny. Wysoko na niebie krążą ptasie drapieżniki, a wśród pni można zaobserwować dzięcioła czarnego lub kowalika. Nie brakuje też innych przedstawicieli fauny, a i flora prezentuje swe prawdziwe bogactwo. Roi się od grzybów, jagód i innych owoców leśnego runa. Pod koniec lata i we wrześniu w okolicach Mostówki warto zobaczyć największe w Polsce wrzosowiska mącznicowe...

Życie duchowe, oprócz kościołów, jest związane z pięknie położonym wśród sosnowego lasu nad Liwcem – sanktuarium maryjne w Loretto, miejscem wielotysięcznych pielgrzymek...

Unia Europejska

Unia Europejska

Projekt "Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków", współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.