Informacja Turystyczna Wyszków
Zadzwoń: 507 808 867 

Skansen w Brańszczyku

Każda pora roku jest dobra, żeby poszukać śladów przeszłości i lokalnej tradycji. Dobrym miejscem do tego jest najmłodsza placówka na mapie kulturalnej okolic Wyszkowa - Skansen w Brańszczyku, w którym choć na chwilę przeniesiemy się kilkaset lat wstecz do chłopskiej zagrody z okolic Puszczy Białej...

Na miejscu możemy zwiedzić drewnianą chatę, stodołę, i kuźnię, które stanowią pierwszą część parku etnograficzno- przyrodniczego, powstającego w Brańszczyku. Gdyby nie przeniesiono tych budynków do powstającego skansenu, za kilka lat być może już by ich nie było.

Foto
Chatę przeniesiono ze Trzcianki (numer domu 223), jest to budynek przedwojenny bez elektryczności składający się z jednej dużej izby, kuchni i przedsionka z dobudowanym gankiem i pięknie zagospodarowanym przydomowym ogródkiem z wiklinowym płotem. Wyposażenie chaty stanowią dary od mieszkańców okolicznych miejscowości, które były dawniej podstawowym wyposażeniem każdego domu. Możemy zobaczyć w izbie m.in. zydel, ślaban, maszynę do szycia i kufer, a także kołowrotki i stary stół z kredensem. A w kuchni, jak u każdej gospodyni, niecki do wyrabiania chleba, maślnice, drewniany kredens. Na ścianach obrazy religijne i ozdobne pasiaki. Na uwagę zasługują jedne z najstarszych przedmiotów w domu - nosidła do wody.

Foto
Stodoła pochodzi z gajówki Tuchlin, podobnie jak chata, została przeniesiona do skansenu do celów wystawienniczych w 2014r. W stodole znajdują się maszyny mechaniczne z XIX i początku XX wieku. Warto przyjrzeć się młocarni szerokomłotnej, która służyła niegdyś brańszczykowskiemu dziedzicowi, Adolfowi
Rudzkiemu.

Przed wycieczką należy skontaktować się z opiekunem skansenu - Katarzyną Bralewską nr tel. 515 168 775

Strona Skansenu

Unia Europejska

Unia Europejska

Projekt "Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków", współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.