Informacja Turystyczna Wyszków
Zadzwoń: 507 808 867 

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

Foto

Dwór Cieszkowskich w Suchej
fot. Jurek Sitek

Gospodarzem dworu będącego główną siedzibą muzeum jest prof. Marek Kwiatkowski, malarz, muzealnik, dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie. W sąsiedztwie znajduje się około 20 zabytkowych drewnianych budowli, przeniesionych tu z różnych miejsc i odremontowanych. Są to między innymi wiatrak, plebania, karczma, dzwonnica, drewniany dworek, chałupy i inne zabudowania chłopskie. Planuje się uruchomienie karczmy i powstanie przytulnego hoteliku. Atrakcją otaczającego terenu są stare drzewa oraz konie i powozy.

Dwór przed całkowitą dewastacją uratował prof. Kwiatkowski który tak opisuje swoją pierwszą wizytę: „Zobaczyłem piękny dwór z alkierzami, zapadniętym dachem, zarośnięty tak, że ledwie dało się wejść. W środku zawalone sufity, sterty gruzu i grzyby na ścianie. Złapałem się za głowę”. Szybko podjął decyzję, że należy go ratować. Barokowy dwór z klasycystycznym portykiem był siedzibą rodu Cieszkowskich, m.in. urodził się tu filozof August Cieszkowski. Gościł w nim król Stanisław August Poniatowski...

(patrz: www.sucha.podlasie.pl/pl/skansen.html )

oprac: Jurek Sitek

Muzeum w dworze Cieszkowskich jest jedną z atrakcji spływów Liwcem

Unia Europejska

Unia Europejska

Projekt "Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków", współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.