Informacja Turystyczna Wyszków
Zadzwoń: 507 808 867 

Dwór w Paplinie

Foto

Dwór w Paplinie
źródło: www.polskatradycja.net/Wegrow, powiat/paplin.html

Do Dworu w Paplinie „aż do czasu I wojny światowej wjeżdżało się na teren dziedzińca przez drewnianą wieżę bramną. Ta niezwykła architektonicznie budowla z XVIII wieku została spalona przez wycofujących się Rosjan w 1915 roku. Dwór kilkakrotnie przebudowywany posiada plan prostokąta. Od frontu wzniesiono piętrową wystawkę z falistym szczytem, pod którą znajduje się ganek o czterech słupach, przerobiony na werandę. Od ogrodu na osi można zobaczyć portyk murowany z cegły, tynkowany, o czterech kwadratowych filarach, pomiędzy którymi utworzono półkoliste arkady, zwieńczony falistym szczytem ze sterczynami po bokach. W szczycie przebito okienko o wykroju czteroliścia".

Obecnie dwór jest własnością Toczydłowskich. Można go zwiedzać po wcześniejszych ustaleniach (Janina Toczydłowska, Paplin 29, 07-120 Korytnica, tel. 025 79321 59).

oprac. Jurek Sitek

Dwór w Paplinie jest jedną z atrakcji spływów Liwcem

Unia Europejska

Unia Europejska

Projekt "Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków", współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.