Informacja Turystyczna Wyszków
Zadzwoń: 507 808 867 

Letniska nad Liwcem

Foto

Foto Pocztówka z Urli - jednego z letnisk nad Liwcem
źródło: www.urle.info.pl

Letniskowa kariera dolnego odcinka Liwca od Urli do Kamieńczyka rozpoczyna się w okresie międzywojennym. Płytka, dość szeroko rozlana woda, piaszczyste dno, liczne plaże i niskie brzegi łagodnie meandrującego Liwca stanowią doskonałe miejsce dla letniego wypoczynku. Dodatkowo sosnowe zagajniki nad rzeką sąsiadują z dużymi kompleksami grzybowych lasów. Domki letniskowe, a nawet letnie domy, czy wille powstają w miejscowościach nad Liwcem: Barchowie, Urlach, Gniazdowie, Julinie, Strachowie, Nadliwiu, Pustych Łąkach, Halinie, Koszelance, Świniotopie, Nadkolu, Kamieńczyku...

W roku 1930 w krajoznawczym czasopiśmie „Ziemia" tak opisywano okolice Koszelanki:
„...rosły wtedy nad rzeką stare bory sosnowe, gęsto przetykane grabami i dębami, pełne tajemniczych jeziorek, podszyte jałowcem i paprocią, usłane mchami i borówkami... Wąskim tylko pasem złociły się pola i kwieciły łąki, obrzeżone piachami, dźwiganymi to tu, to ówdzie przez szeroko rozlany Liwiec. Koszelanka była samodzielnym, odciętym od świata zakątkiem...".

Nadliwie zwane jeszcze Strachowskimi Górami odkryli warszawscy cykliści. Zakupili tutejsze „piaski i laski” i wkrótce postawiono kilkanaście domków, a nawet wybudowano kort tenisowy. Latem, przed II wojną światową, a i po wojnie, w Nadliwiu mieszkał Melchior Wańkowicz (1892-1974). Nieco dalej w Halinie prowadzono elegancki pensjonat w dworku, który przed I wojną światową wybudował dla swojej ukochanej generał carski. Dworek zmieniał właścicieli. Od roku 1953 był własnością Stowarzyszenia PAX, obecnie Civitas Christiana. Odbywały się tu kolonie dla dzieci, a w ostatnich latach przebywali tu uchodźcy z Czeczeni.

Od niedawna jako miejscowość letniskowa znany jest położony poniżej, w dół rzeki, Świniotop.

oprac: Jurek Sitek

Letniska nad Liwcem należą do atrakcji spływów Liwcem

Unia Europejska

Unia Europejska

Projekt "Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków", współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.